Sen ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Jego długość i jakość przekłada się na efektywność na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. To dlatego tak ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego materaca, dzięki któremu każdego dnia będziemy wstawać wypoczęci i pełni energii. Oferta producentów jest bardzo szeroka, co nie oznacza bynajmniej, że wybór materaca jest prosty. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?
Każdy z nas co jakiś czas staje przed koniecznością zakupu materaca. Czy to w związku z zakupem nowego łóżka, przeprowadzki czy też powód jest prozaiczny - poprzedni materac po prostu już się zużył. Pojawia się dylemat, na który rodzaj się zdecydować i pytania o to, jakimi dokładnie kryteriami przy wyborze się kierować, aby móc cieszyć się z nowego nabytku. Jak się bowiem okazuje, szeroka oferta na rynku materacy powoduje, że ktoś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy związanej z tym tematem, może poczuć się nieco zagubiony. Podpowiemy jednak jaki materac warto kupić i czym kierować się przy wyborze.
Wielu klientów na zakup nowego materaca decyduje się dopiero wtedy, gdy potrzebuje nowego łóżka. Czy jest to właściwe podejście do tematu? Wielu ekspertów zauważa, że w zestawieniu łóżko - materac istotniejszą rolę dla naszego samopoczucia i funkcjonowania na co dzień odgrywa właśnie ten ostatni. Nie warto więc za wszelką cenę skupiać się na tym, aby zakupić do sypialni łóżko, którym będziemy mogli pochwalić się przed gośćmi lub po to, by zaspokoić własne wymagania estetyczne. Większą uwagę warto poświęcić na dobór odpowiedniego i wygodnego materaca takiego jak m.in. materace SleepMed i Fit4Sleep. Dopiero później trzeba zastanowić się nad wyborem samego łóżka, które powinno być idealnie dobrane pod materac.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić od razu cały zestaw, jeśli zarówno łóżko, jak i materac są wysokiej klasy i mieszczą się w naszym budżecie.
Polecamy jednak skupić się na wyborze materaca, a dopiero później łóżka. Szczególnie w sytuacji, gdy na zakup obu rzeczy mamy ograniczony budżet, warto większą część pieniędzy przeznaczyć właśnie na świetny jakościowo i dający komfort wypoczynku materac. Potraktujmy to jako inwestycję we własne zdrowie, która zaprocentuje w przyszłości i to z nawiązką.
Dlaczego właściwie materac jest tak ważnym elementem wyposażenia wnętrza? To pytanie pada niezwykle często i tak naprawdę można na nie odpowiedzieć, zwracając uwagę na kilka zasadniczych aspektów. Jedną z najistotniejszych kwestii w tej materii jest stan naszego zdrowia oraz jakość odpoczynku. Nie jest tajemnicą, że człowiek przesypia mniej więcej ⅓ życia, a wielu spędza w łóżku nawet więcej czasu wypoczywając po pracy, oglądając seriale czy grając w gry. W życiu każdego z nas wygodny materac powinien stać się więc koniecznością. To od niego zależy jakość naszego odpoczynku, a więc to, czy organizm będzie w stanie całkowicie zregenerować się po całym dniu. Ważna jest bowiem nie tyle liczba przespanych godzin, ale to, w jakich warunkach spędzimy noc.
Jeśli posiadamy materac pozwalający na komfortowy wypoczynek, obudzimy się pełni sił, co przełoży się na dosłownie każdą płaszczyznę naszej codzienności. Niedobór snu lub jego niska jakość z kolei mogą w dłuższej perspektywie czasu przynieść wiele szkód, a nawet być przyczyną licznych groźnych chorób. Niewysypianie się na przykład od spadku koncentracji, osłabienia pamięci, trudności w przyswajaniu nowych informacji, zaburzeniach nastroju, spadku ogólnej odporności organizmu, a więc większego narażenia się na różnego typu infekcje. Ponadto, obniża się poziom naszej wydolności fizycznej, a w dłuższej perspektywie mogą pojawić się stany depresyjne czy lękowe. Jak więc widzimy, prawidłowa higiena snu, w tym odpowiednie warunki do niego, są kluczowe jeśli chcemy zachować zdrowie i pogodę ducha!
Z pozoru może się wydawać, że większość z nas radzi sobie dobrze z codziennym życiem. Taki wniosek prowadzi do kolejnego - nasi rodacy dbają o zdrowy i jakościowy sen, a co za tym idzie zachowują wysoką koncentrację i kondycję fiyczną. Nic jednak bardziej mylnego! Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska dowiadujemy się bowiem, że z roku na rok wzrasta liczbą Polaków, którzy cierpią na problemy ze snem. W wielu przypadkach jako przyczynę podaje się:
Aż ⅕ ankietowanych skarży się na złe warunki do spania, a przez to brak możliwości, aby organizm w pełni się zregenerował. Osoby te budzą się nawet po 8-9 godzinach niewyspane i z bólem karku czy kręgosłupa, co niekorzystnie wpływa na ich funkcjonowanie w ciągu całego dnia. Ma to przełożenie zarówno na osoby pracujące fizycznie, które muszą mieć wystarczająco siły i energii, jak i te, które pracując intelektualnie i powinny każdego dnia wykazywać się kreatywnością oraz świeżością umysłu. Ponadto, aż 38% ankietowanych Polaków przyznaje, że nie ma w mieszkaniu lub domu wydzielonej sypialni. Oznacza to w praktyce, że śpią oni w pomieszczeniach, które na co dzień służą także do innych celów niż wyłącznie spanie czy wypoczynek. Co więcej, ponad połowa ankietowanych (55%) nie posiada łóżka, lecz śpi na rozkładanej wersalce, kanapie czy nawet na narożniku. Podwójne łóżko ma 31% respondentów, a pojedyncze 9%. Jeśli posiada się taką możliwość, warto postawić na stabilne łóżko z wygodnym materacem, ponieważ wszelkiego typu wersalki czy narożniki z powodu dość specyficznej konstrukcji, nie zapewniają wystarczającego komfortu i bezpieczeństwa. Rozwiązaniem przejściowym w takich przypadkach może okazać się na przykład materac nawierzchniowy, który wyrównuje podłoże i sprawia, że śpi się o wiele wygodniej.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ wiele zależy od potrzeb samego kupującego. Z całą pewnością oba rodzaje mają niewątpliwie wiele zalet, które sprawiają, że są godne uwagi. Materace sprężynowe to bardzo klasyczne rozwiązanie, piankowe natomiast o wiele nowocześniejsze i co za tym idzie - droższe. Materace z wkładem piankowym przeznaczone są w szczególności dla alergików, seniorów, a także osób cierpiących na problemy ze stawami czy kręgosłupem. Wszystko przez to, że posiadają wysoki współczynnik elastyczności, przez co tworzą ogromną liczbę punktów podparcia i dostosowują się do ciała użytkownika. Ponadto, dzięki zastosowaniu pianki termostatycznej materac reaguje na temperaturę ciała oraz tą panującą w pomieszczeniu. Jest to więc świetne rozwiązanie w cieplejsze noce i nie tylko.
Na materac sprężynowy z kolei powinny zdecydować się osoby, które cenią komfort wypoczynku, ale mają ograniczony budżet. Materac sprężynowy kieszeniowy będzie wówczas dla nich odpowiednią i stosunkowo tanią opcją, która praktycznie w niczym nie odbiega od materaców wypełnionych pianką. Materace sprężynowe pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, umożliwiają regenerację mięśni oraz stawów, a także pozwalają na utrzymanie prostej linii kręgosłupa. Ponadto, większość dostępnych obecnie materacy stworzonych jest z materiałów przyjaznych osobom zmagającym się z alergią. Ponadto, wiele z nich posiada właściwości antybakteryjne, co wpływa pozytywnie na zdrowie użytkowników. To jedna z zalet materaca SleepMed, który jest prozdrowotny i posiada certyfikat AEH.
Stopień twardości materaca to jedno z najważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Każdy z nas jest inny, dlatego nie ma idealnego poziomu twardości, ponieważ jest to kwestia indywidualnych preferencji, a bardzo często również aspektów zdrowotnych. Twardość materaca określa się za pomocą czterostopniowej skali od H1 do H4. Modele H1 charakteryzują się najmniejszym poziomem twardości, H4 są z kolei najtwardsze. Na to, jaki poziom wybrać, składa się kilka czynników w tym wysokość użytkownika, waga jego ciała, najczęstsze pozycje snu, a także osobiste preferencje. Często twardość jest uzależniona także od warunków zdrowotnych i wówczas warto określić jej optymalny stopień wraz z lekarzem. Najbardziej miękkie materace przeznaczone są głównie dla osób o wadze poniżej 60 kg, H2 (średnio twarde) - 60-80 kg, H3 (twarde) 80-100 kg, a H4 (bardzo twarde) - osób, których waga przekracza 100 kg. Wpływ na wybór stopnia twardości ma nawet pozycja, w której dana osoba zazwyczaj śpi. Jeśli ktoś lubi spać na boku, najlepszą opcją będzie materac H1 lub H2, dla osób śpiących na plecach odpowiednim wyborem będą materace H3, a nawet H4.
ak więc widzimy, wybór optymalnego stopnia twardości materaca nie jest taki prosty, jak się może wydawać. To dlatego powstają takie produkty jak choćby materace SleepMed, które są wyposażone w nowoczesną technologię pozwalającą na regulację twardości. Dzięki temu nie trzeba obawiać się nietrafnego zakupu. Materace z regulacją twardości są zarezerwowane dla wszystkich klientów, ale w szczególności dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem lub po prostu często zmienia się waga ich ciała. Tego typu materace sprawdzą się także w przypadku par i konieczności dostosowania parametrów materaca w taki sposób, aby każda z osób czuła się w pełni komfortowo. Najbardziej zaawansowane modele SleepMed posiadają nawet sześć stopni twardości, dzięki czemu są niezwykle uniwersalne. Zmiana twardości materaca jest bardzo intuicyjna, dlatego poradzi sobie z nią każdy, a to sprawia, że tego rodzaju produkt może być wykorzystany także przez najmłodszych użytkowników czy też osoby starsze. Poza tym, świetnym rozwiązaniem stosowanym w materacach takich jak SleepMed są tzw. strefy twardości, które powodują, że materac idealnie dopasowuje się do kształtu każdej sylwetki. Podział na strefy pozytywnie wpływa nie tylko na odczucia związane ze spaniem na tego rodzaju materacu, ale także ma właściwości prozdrowotne - odciąża wszystkie partie mięśni, stawy, zabezpiecza kręgosłup, zapewnia podporę dla głowy i innych części ciała.
Tego typu pytanie zadają sobie głównie osoby, które zwracały do tej pory niewielką uwagę na wpływ materaca na jakość odpoczynku. Tymczasem, dobry materac to jedna z najważniejszych rzeczy w każdym mieszkaniu czy domu. Jak to mówią, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z tego powodu wybór dobrego materaca należy traktować jako inwestycję w swoje zdrowie oraz jak najlepsze samopoczucie. Dotyczy to zarówno osób, które szukają materaca, ponieważ cierpią na problemy z kręgosłupem, wady postawy, bóle mięśni czy stawów i wiele innych schorzeń, ale także w pełni zdrowych, które cenią sobie komfort snu. Warto postawić na sprawdzone i dobrze oceniane produkty takie jak wspomniane już wszechstronne materace SleepMed i Fit4Sleep, które są niezwykle ergonomiczne, ekologiczne i posiadają system wentylacji, dlatego sprawdzą się w niemal każdych warunkach. Decydując się na te modele klient zyskuje gwarancję dobrze przespanej nocy, a przy odpowiednim użytkowaniu i dbaniu o materac może on wytrzymać nawet kilkanaście lat! Żyjemy w czasach, w których niemal każdy model materaca jest na wyciągnięcie ręki, a właściwie kliknięcie kilku przycisków w sklepie internetowym. Tym bardziej nie należy zwlekać ani zastanawiać się nad zakupem odpowiedniego dla siebie materaca. Im prędzej to zrobimy, tym lepiej!
Nawet najlepszy i najbardziej wygodny materac nie sprawi jednak, że od razu poczujemy się lepiej i będziemy się wysypiać. Jego zakup może być jednak początkiem drogi do zmiany swoich przyzwyczajeń, które w znacznym stopniu wpływają na nasz wypoczynek. Posiadając wygodny materac warto bowiem zadbać o inne aspekty. Mowa tutaj przede wszystkim o wygodnej poduszce czy pościeli, a także o odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia do snu, a więc jego przewietrzeniu oraz obniżeniu temperatury. Zdaniem ekspertów najlepiej śpi się w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza oraz w pokoju, do którego nie dociera światło z zewnątrz. Warto także każdego dnia poświęcić choćby kilka minut na aktywność fizyczną oraz pamiętać o zdrowym odżywianiu, a już na pewno nie spożywać ciężkostrawnych posiłków krótko przed pójściem spać! Ponadto, ograniczmy przed snem korzystanie z urządzeń elektrycznych, ponieważ emitowane przez nie niebieskie światło pobudza nasz organizm do działania, co wpływa niekorzystnie na jakość odpoczynku. Wprowadzając do swojego życia powyższe nawyki, po pewnym czasie poczujemy sporą różnicę!